понедельник, 6 июля 2015 г.

REPREZENTANŢII MOLDOVEI LA JOCURILE OLIMPICE (partea a treia)

Prima parte a istoriei participării sportivilor moldoveni la Jocurile Olimpice de vară le găsiți aici: http://andron-prodan.blogspot.com/2015/07/normal-0-false-false-false.html, iar cea de-a doua parte aici: http://andron-prodan.blogspot.com/2015/07/normal-0-false-false-false_3.html.

Ediţia a XXVI-a din 1996, anul centenarului Jocurilor Olimpice moderne, a avut loc la Atlanta (SUA). Republica Moldova a participat în premieră cu o echipă de sine stătătoare la o Olimpiadă de vară. Lotul nostru a fost compus din 41 de sportivi, dar la competiţie au evoluat 38 de atleţi (5 fete şi 33 băieţi), la 11 sporturi (atletism, box, ciclism, haltere, judo, kaiac-canoe, lupte greco-romane, lupte libere, nataţie, tir şi tir cu arcul), în 43 de probe. Portdrapel a fost halterofilul Vadim Vacarciuc.
În 1996, Nicolae Juravschi şi Victor Reneiski
de puţin au ratat şansa să obţină „aurul” olimpic
Nicolae Juravschi şi Victor Reneiski au câştigat medalia de argint la canoe-dublu, iar Sergiu Mureico a intrat în posesia medaliei de bronz la lupte greco-romane. O evoluţie bună au mai avut halterofilul Vadim Vacarciuc care s-a clasat pe locul 5; pe locul 6 au încheiat competiţia Igor Graboveţchi (lupte greco-romane), Vitalie Răileanu (lupte libere) şi Ghenadie Lâsoconi (tir); pe locul 7 s-a situat Victor Peicov (lupte libere); pe locul 8 – Sergiu Mariniuc (nataţie); pe locul 9 – Lukman Jabrailov (lupte libere), Oleg Moldovan (tir) şi Igor Samoilenco (box).
Sergiu Mureico în luptă cu celebrul Aleksandr Karelin
La Jocurile Olimpice din Statele Unite au mai participat: Olga Bolşova, Feodosie Ciumacenco, Valentina Enachi, Ina Gliznuţă, Alexandru Jucov, Valeriu Vlas, Vadim Zadoinov (toţi – atletism), Octavian Ţâcu (box), Igor Bonciucov, Ruslan Ivanov, Veaceslav Oriol (tustrei – ciclism), Vladimir Bârsa, Sergiu Creţu, Vladimir Popov, Mihail Vâhodeţ (toţi – haltere), Oleg Creţu, Andrei Golban (ambii – judo), Andrei Placintă, Vadim Salcuţan (ambii – kaiac-canoe), Nazim Alidjanov (lupte libere), Maxim Cazmirciuc, Artur Elizarov, Vadim Tatarov, Andrei Zaharov (toţi – nataţie), Nadejda Toma-Palovandova, Natalia Valeeva (ambele – tir cu arcul).
În clasamentul general pe medalii lotul olimpic al Republicii Moldova a împărţit locurile 53-55 (din 197 de ţări participante) cu Malaysia şi Uzbekistan.
Olga Bolşova a evoluat la patru ediţii ale JO
Jocurile Olimpice din 2000 au avut loc la Sydney (Australia). În lotul olimpic al Republicii Moldova au fost incluşi 34 de sportivi (5 fete şi 29 băieţi), care au concurat la 7 sporturi (atletism, box, haltere, judo, lupte libere, nataţie şi tir), în 34 de probe. Portdrapel din nou a fost halterofilul Vadim Vacarciuc.
Ca şi la ediţia precedentă sportivii noştri au cucerit două medalii (una de argint şi una de bronz). Oleg Moldovan (tir) a câştigat medalia de argint, iar Vitalie Gruşac (box) a intrat în posesia medaliei de bronz. O evoluţie meritorie au avut halterofilul Vadim Vacarciuc care s-a clasat pe locul 5, repetând astfel performanţa de la Jocurile Olimpice de la Atlanta; pe locul 6 au încheiat competiţia Alexandru Bratan (haltere) şi Ion Diaconu (lupte libere); pe locul 7 s-a situat Vitalie Răileanu (lupte libere); pe locul 10 – Ruslan Bodişteanu (lupte libere).
Antrenorii şi sportivii moldoveni laureaţi ai JO-2000
(de la stânga la dreapta): Petru Caduc, Vitalie Gruşac, Oleg Moldovan şi Ghenadie Smirneaghin
La ediţia a XXVII-a a Olimpiadei au mai evoluat: Olga Bolşova, Vitalie Cerches, Feodosie Cimacenco, Ion Emelianov, Ina Gliznuţă, Valentina Enachi, Efim Moţpan, Iaroslav Muşinschi, Roman Rozna, Valeriu Vlas, Vadim Zadoinov (toţi – atletism), Vladimir Popov (haltere), Victor Bivol, Ludmila Cristea, Victor Florescu, Gheorghi Kurtghelaşvili (toţi – judo), Octavian Cuciuc (lupte libere), Andrei Cecan, Alexandru Ivlev, Sergiu Mariniuc, Andrei Mihailov, Victor Rogut, Serghei Stolearenco, Vadim Tatarov, Maria Tregubova, Andrei Zaharov, Dumitru Zastoico (toţi – nataţie).
În clasamentul pe medalii Republica Moldova a împărţit locurile 59-61 cu Arabia Saudită şi Trinidad şi Tobago. Din cele 199 de ţări participante la Olimpiada-2000, 80 s-au învrednicit de medalii.
Discipolul şcolii moldoveneşti de handabal, Veaceslav Gorpişin,
este dublu campion olimpic
Şapte foşti sportivi din Republica Moldova au apărat la Olimpiada de la Sydney culorile altor state. Campioana mondială şi europeană, medaliată cu „bronz” la Jocurile Olimpice din Barcelona (1992) la tir cu arcul, Natalia Valeeva, a evoluat în componenţa echipei Italiei. Câştigătorul medaliei de bronz la Olimpiada de la Atlanta (1996), Sergiu Mureico (lupte greco-romane), campionul mondial la lupte libere pentru tineri, Nicolae Pâslari, si pugilistul Dumitru Usaghin au apărat culorile Bulgariei. Halterofilul Valeriu Calancea a concurat pentru România, iar luptătorul de stil liber, Vasile Lapteacru-Zauer, a reprezentat echipa Germaniei. Veaceslav Gorpişin, discipolul şcolii de handbal din Moldova, a câştigat pentru a doua oară titlul olimpic evoluând în componenţa Rusiei.
Cea de-a XXVIII-a ediţie a Jocurilor Olimpice s-a desfăşurat, la Atena, în perioada 13 – 29 august 2004. La competiţia din capitala Greciei s-au calificat 35 de sportivi din Republica Moldova, dar am fost reprezentaţi de 33 de atleţi (7 fete şi 26 băieţi), care au concurat la 8 sporturi (atletism, box, ciclism, haltere, judo, lupte libere, nataţie şi tir), în 32 de probe. Port drapel a fost ţintaşul Oleg Moldovan.
Alexandru Bratan
Cea mai bună evoluţie dintre sportivii moldoveni a avut-o halterofilul Alexandru Bratan care s-a clasat pe locul 4. Judocanul Victor Bivol a ocupat locul 5, iar halterofilul Eugen Bratan (fratele lui Alexandru) a încheiat competiţia pe locul 10.
La Olimpiada-2004 au mai luat parte: Olga Bolşova, Natalia Cerches, Feodosie Ciumacenco, Victor Covalenco, Olga Cristea, Ion Emelianov, Ina Gliznuţă, Vadim Hranovschi, Vladimir Letnicov, Ion Luchianov, Roman Rozna, Svetlana Şepeleva-Tcaci (toţi – atletism), Vitalie Gruşac şi Igor Samoilenco (ambii – box), Ruslan Ivanov şi Igor Pugaci (ambii – ciclism), Vadim Vacarciuc (haltere), Ruslan Bodişteanu şi Ghenadie Tulbea (ambii – lupte libere), Andrei Capitanciuc, Nicoleta Coica, Octavian Guţu, Alexandru Ivlev, Andrei Mihailov, Stepan Pinciuc, Sergiu Postică, Victor Rogut, Maria Tregubova, Andrei Zaharov (toţi – nataţie), Oleg Moldovan (tir).
Vadim Vacarciuc a participat la patru Olimpiade
şi de două ori a fost portdrapel
Din numărul total de 202 de ţări participante, 96 de ţări au acumulat puncte. Republica Moldova s-a clasat pe locul 75 cu 4,5 puncte.