понедельник, 4 января 2016 г.

TOTALURILE ANULUI 2015. Naţionala
Evoluţia naţionalei Moldovei de fotbal în anul 2015 putem s-o caracterizăm printr-un singur cuvânt: DEZASTRU. În cele 10 partide disputate selecţionata noastră a obţinut 3 remize şi a suferit 7 înfrângeri. Golaveraj 5-15. Pentru prima dată din 1997 pe parcursul anului reprezentativa n-a obţinut nicio victorie. Da, în 1997 Moldova în şase meciuri disputate a suferit tot atâte înfrângeri, însă adversarele s-au numit Ucraina, Italia, Georgia, Anglia şi Polonia. Pe când în 2015 am întîlnit selecţionatele din Luxemburg sau Liechtenstein (cu tot respectul faţă de acestea)! Nu întâmplător naţionala Moldovei a ajuns pe locul 155 în clasamentul FIFA (cea mai slabă clasare pentru ţara noastră de când a devenit membră a organismelor fotbalistice internaţionale). În prezent „tricolorii” moldoveni sunt întrecuți în ierarhia mondială de aşa echipe precum Sierra Leone, Belize, Swaziland, Palestina, St. Vincent şi Grenadines, Barbados, Singapore, Afganistan, Curaçao sau Lesotho (!). În continuare vă prezint retrospectiva evoluţiei naţionalei Moldovei în anul recent încheiat.
Moldova – România (sel. divizionară) 1-2 (1-1).
Sâmbătă. 14 februarie 2015. Amical.
Antalya (Turcia). Stadion: Mardan Spor Kompleki. Spectatori: circa 150.
Moldova: Nicolae Calancea (Ceahlăul, cpt.), Ştefan Burghiu (Zimbru), Veaceslav Posmac (Dacia), Petru Racu (Milsami), Ion Jardan (Zimbru) înloc. 46’ Serghei Gheorghiev (Sheriff), Iulian Erhan (Milsami) înloc. 46’ Maxim Antoniuc (Sheriff), Andrei Cojocari (Milsami) înloc. 46’ Anatol Cheptine (Zimbru), Vadim Raţă (FC Tiraspol) înloc. 46’ Alexandru Onica (Neftci Fergana), Cătălin Carp (CFR Cluj) înloc. 46’ Artur Patraş (Milsami), Alexandru Dedov (Zimbru) înloc. 46’ Igor Picuşciac (Amkar), Gheorghe Boghiu (FC Tiraspol) înloc. 46’ Petru Leuca (Dacia). Antrenor: Alexandru Curtianu.
România: Silviu Lung jr., Paul Papp, Bogdan Vătăjelu, Cristian Manea, Adrian Popa (66’ Ioan Hora), Mihai Pintilii (cpt.), Raul Rusescu (75’ Mihai Roman), Claudiu Keşerü (90’ Constantin Budescu), Claudiu Bumba (66’ Valentin Lazăr), Andrei Prepeliţă (75’ Paul Anton), Sergiu Muth. Antrenor: Anghel Iordănescu.
Au marcat: Carp (9’) / Popa (21’), Lazăr (87’).
A arbitrat: Mihail Vilkov; asistenţi: Viaceslav Semionov, Aleksei Lebedev; al 4-lea oficial: Serghei Ivanov (toţi din Rusia).
Cartonaşe galbene: Gheorghiev (58’), Cheptine (62’) / Vătăjelu (10’), Prepeliţă (55’), Pintilii (62’), Papp (69’).
Duel aerian dintre Carp şi Prepeliţă
În primul meci din anul 2015 reprezentativa Moldovei a întâlnit selecţionata divizionară a României. Din lotul nostru au lipsit căpitanul Alexandru Epureanu (Istanbul BB, Turcia) şi Artur Ioniţă (Hellas Verona, Italia), desemnat cel mai bun fobalist moldovean al anului 2014. „Dacă aş spune că nu contează rezultatele, aş minţi. Normal că orice rezultat bun este foarte important. Cea mai mare problemă este că noi, din păcate, nu putem strânge componenţa de bază”, a spus în ajunul meciului selecţionerul Alexandru Curtianu. Cătălin Carp, jucătorul lui CFR Cluj, a deschs scorul în minutul 9 când a împins balonul în poartă din şase metri. Jucătorii români au preluat iniţiativa, iar Adrian Popa a egalat în minutul 21, după o pasă excelentă a lui Rusescu. A urmat o dublă ocazie a lui Prepeliţă şi Vătăjelu (23), după care au fost aproape de gol Rusescu (33), Pintilii (40) și Keşerü (45). De la moldoveni a fost periculos Erhan (44). Repriza a doua a fost mai puţin spectaculoasă, poate pe fondul oboselii unor jucători, şi nu a fost consemnată nicio ocazie clară până în minutul 68, când a ratat Keşerü. Un minut mai târziu, moldovenii au avut o bară, prin Leuca. Golul victoriei a venit din partea lui Valentin Lazăr, care a avut o execuţie norocoasă. „Am vrut să centrez, să prind şi poarta, în caz că nu deviază nimeni, pentru că se dau multe goluri aşa”, a recunoscut Lazăr.

Moldova – Kazahstan 1-1 (0-0).
Miercuri. 18 februarie 2015. Amical.
Antalya (Turcia). Stadion: Mardan Spor Kompleki. Spectatori: circa 100.
Moldova: Ilie Cebanu (Mordovia, cpt.), Petru Racu (Milsami), Veaceslav Posmac (Dacia), Victor Golovatenco (Sibir), Ion Jardan (Zimbru), Iulian Erhan (Milsami), Alexandru Onica (Neftci Fergana) înloc. 57’ Vadim Raţă (FC Tiraspol), Alexandru Gaţcan (FC Rostov) înloc. 84’ Artur Patraş (Milsami), Igor Picuşciac (Amkar) înloc. 46’ Gheorghe Boghiu (FC Tiraspol), Anatol Cheptine (Zimbru) înloc. 57’ Andrei Cojocari (Milsami), Eugeniu Sidorenco (Hapoel Nazareth Illit) înloc. 57’ Alexandru Dedov (Zimbru). Antrenor: Alexandru Curtianu.
Kazahstan: Nenad Erić, Ilia Vorotnikov, Renat Abdulin (46’ Serghei Malîi), Piralî Aliev, Ulan Konîsbaev (46’ Bauirjan Islamhan), Samat Smakov (cpt.) (53’ Anatoli Bogdanov), Aleksei Şcetkin, Azat Nurgaliev (74’ Jakîp Kojamberdî), Aslan Darabaev, Gafurjan Suiumbaev (46’ Dmitri Şomko), Iuri Logvinenko. Antrenor: Iuri Krasnojan.
Au marcat: Gaţcan (54’) / Şcetkin (48’).
A arbitrat: Aleksei Nikolaev; asistenţi: Valeri Dancenko, Aleksei Voronţov; al 4-lea oficial: Vitali Meşkov (toţi din Rusia).
Cartonaşe galbene: Jardan (42’), Gaţcan (79’) / Logvinenko (52’), Kojamberdî (79’).
Protagoniştii meciului Moldova – Kazahstan:
Golovatenco, Gaţcan şi Şcetkin
Selecţionatele Republicii Moldova şi Kazahstanului s-au întâlnit pentru a patra oară şi de fiecare dată pe teren neutru, în Turcia. A fost primul meci încheiat nedecis. Adversarii noştri au deschis scorul imediat după pauză. Aleksei Şcetkin a profitat de greşeala lui Victor Golovatenco, l-a driblat pe Ilie Cebanu, trimiţând balonul în poartă. Golul egalizator l-a reuşit Alexandru Gaţcan peste şase minute, când a marcat printr-o superbă „foarfecăe” în poarta lui Nenad Erić. Acesta a fost meciul de debut al sârbului care primise recent cetăţenia kazahă.

Moldova – Suedia 0-2 (0-0).
Vineri. 27 martie 2015. Preliminariile ediţiei a 15-a a CE (grupa G).
Chişinău. Stadion: Zimbru. Spectatori: 10.375.
Moldova: Ilie Cebanu (Mordovia), Igor Armaş (Kuban), Alexandru Epureanu (Istanbul BB, cpt.), Victor Golovatenco (Sibir), Petru Racu (Milsami), Vadim Bolohan (FC Tiraspol), Artur Ioniţă (Hellas Verona) înloc. 36’ Andrei Cojocari (Milsami), Alexandru Gaţcan (FC Rostov), Gheorghe Andronic (Milsami) înloc. 70’ Viorel Frunză (Dacia), Alexandru Dedov (Zimbru), Gheorghe Boghiu (FC Tiraspol) înloc. 86’ Serghei Gheorghiev (Novbahor). Antrenor: Alexandru Curtianu.
Suedia: Andreas Isaksson, Pierre Bengtsson, Andreas Granqvist, Martin Olsson, Sebastian Larsson (80’ Emil Forsberg), Albin Ekdal, Kim Källström, Zlatan Ibrahimović (cpt.), Erik Johansson, Isaac Kiese Thelin (70’ Marcus Berg), Erkan Zengin (85’ Pontus Wernbloom). Antrenor: Erik Hamrén.
A marcat: Ibrahimović
A arbitrat: Ivan Bebek; asistenţi: Tomislav Petrović, Miro Grgić; al 4-lea oficial: Dalibor Conjar; arbitri adiţionali: Domagoj Vučkov, Goran Gabrilo (toţi din Croaţia).
Observator: Ioannis Tsachilidis (Grecia). Delegat: Stanisław Speczik (Polonia).
Cartonaşe galbene: Golovatenco (28’), Racu (45’), Gheorghiev (87’), Gaţcan (90’+4) / Granqvist (4’), Olsson (54’), Ibrahimović (65’)
Cartonaş roşu: Granqvist (90’+3 – cumul de cartonaşe galbene).
Ibrahimović câştigă duelul aerian cu Armaş
În primul meci oficial al anului 2015 Moldova a întâlnit reprezentativa Suediei. Oaspeţii au dominat în prima repriză, având patru ocazii clare de gol prin Kiese Thelin (de două ori), Ibrahimović şi Zengin. În minutul 46 a urmat o greşeală copilărească a portarului Ilie Cebanu. Degajând mingea el a nimerit în capul lui Ibrahimović, iar balonul s-a scurs în poarta goală. După un asemenea şoc gazdele au încercat să întreprindă careva acţiuni în atac, dar fără succes. Din contra, scandinavii au fost cei care puteau să marcheze prin Berg şi Olsson. Scorul final a fost stabilit cu şase minute înainte de încheierea jocului. Bolohan l-a faultat în careu pe Forsberg, iar Ibrahimović a transformat o lovitură de la 11 metri. Partida s-a soldat şi cu accidentarea mijlocaşului Artur Ioniţă, care n-a mai jucat pentru naţională în 2015.

Luxemburg – Moldova 0-0.
Marţi. 9 iunie 2015. Amical.
Luxemburg. Stadion: Josy Barthel. Spectatori: 1.122.
Luxemburg: Jonathan Joubert, Maxime Chanot, Mathias Jänisch (27’ Kevin Malget), Tom Schnell, Chris Philipps (63’ Lars Gerson), Daniel Da Mota (46’ Ben Payal), Stefano Bensi (63’ Maurice Deville), Christopher Martins (46’ Luca Duriatti), Mario Mutsch (cpt.), Laurent Jans, Dwayn Holter (46’ David Turpel). Antrenor: Luc Holtz.
Moldova: Nicolae Calancea (Ceahlăul) înloc. 46’ Ilie Cebanu (Mordovia), Igor Armaş (Kuban), Alexandru Epureanu (Istanbul BB, cpt.) înloc. 60’ Ion Jardan (Zimbru), Iulian Erhan (Milsami) înloc. 86’ Maxim Antoniuc (Sheriff), Petru Racu (Milsami), Andrei Cojocari (Milsami), Anatol Cheptine (Academia) înloc. 76’ Eugeniu Cociuc (Dacia), Artur Patraş (Milsami), Alexandru Dedov (Zimbru), Gheorghe Boghiu (fără club) înloc. 46’ Nicolae Milinceanu (Academia), Cătălin Carp (CFR Cluj) înloc. 66’ Vadim Raţă (fără club). Antrenor: Alexandru Curtianu.
A arbitrat: Daniel Siebert; asistenţi: Guido Kleve, Marcus Hacker (toţi din Germania); al 4-lea oficial: Laurent Kopriwa (Luxemburg).
Cartonaşe galbene: Duriatti (79’) / Cojocari (54’), Antoniuc (87’).
Armaş degajează balonul sub privirile lui Mutsch şi Epureanu
Partida cu Luxemburg a constituit o etapă de pregătire către confruntarea cu Liechtenstein din cadrul Grupei G a preliminariilor Campionatului European-2016. A fost un joc modest demonstrat de două echipe modeste şi încheiat nedecis. De menţionat că a fost al treilea meci consecutiv dintre aceaste adversare care s-a finalizat cu scorul de 0-0, după cele din 2008 (la Luxemburg) şi 2009 (la Chişinău). În 2003, prima întâlnire dintre Moldova şi Luxemburg s-a încheiat cu victoria noastră (2-1 la Hesperange).

Liechtenstein – Moldova 1-1 (1-1).
Duminică. 14 iunie 2015. Preliminariile ediţiei a 15-a a CE (grupa G).
Vaduz. Stadion: Rheinpark. Spectatori: 2.080.
Liechtenstein: Peter Jehle, Daniel Kaufmann, Andreas Christen, Philippe Erne (83’ Daniel Brändle), Sandro Wieser, Mario Frick (cpt.), Franz Burgmeier, Martin Büchel (69’ Robin Gubser), Yves Oehri (42’ Simon Kühne), Seyhan Yildiz, Michele Polverino. Antrenor: René Pauritsch.
Moldova: Ilie Cebanu (Mordovia), Igor Armaş (Kuban), Alexandru Epureanu (Istanbul BB, cpt.) înloc. 46’ Cătălin Carp (CFR Cluj), Iulian Erhan (Milsami), Petru Racu (Milsami), Andrei Cojocari (Milsami), Alexandru Gaţcan (FC Rostov), Artur Patraş (Milsami) înloc. 89’ Maxim Antoniuc (Sheriff), Alexandru Dedov (Zimbru), Gheorghe Boghiu (fără club), Anatol Cheptine (Academia) înloc. 37’ Nicolae Milinceanu (Academia). Antrenor: Alexandru Curtianu.
Au marcat: Wieser (20’) / Boghiu (43’).
A arbitrat: Libor Kovařik; asistenţi: Jiří Moláček, Ivo Nadvornik; al 4-lea oficial: Jakub Hrabovsky; arbitri adiţionali: Petr Ardeleanu, Karel Hrubes (toţi din Cehia).
Observator: Lassin Isaksen (Insulele Feroe). Delegat: Jacob Erel (Israel).
Cartonaşe galbene: Wieser (50’), Erne (76’) / Gaţcan (50’).
Autorul golului Wieser şutează, fiind urmărit de Cheptine
Moldovenii erau ferm hotărâţi să-şi i-a revanşa în faţa Liechtensteinului după înfrângerea din toamna lui 2014. Cu toate acestea gazdele mai bine au început întâlnirea şi au deschis scorul prin Sandro Wieser, atacantul formaţiei elveţiene FC Aarau. Oaspeţii au prins curaj, dar ocazii bune au ratat Cheptine, Gaţcan şi Cojocari. Pentru a întări linia de atac Alexandru Curtianu până la pauză l-a înlocuit pe mijlocaşul Anatol Cheptine cu înaintaşul Nicolae Milinceanu. Rocada a avut efect deoarece în minutul 43 Boghiu a egalat scorul după o centrare perfectă a lui Milinceanu. După pauză nu şi-a făcut apariţia în teren căpitanul Alexandru Epureanu. Accidentarea din meciul cu Liechtenstein l-a scos din circuitul fotbalistic până la sfârşitul anului. În repriza secundă moldovenii au dominat copios. Ocaziile au fost ratate de Carp, Boghiu (a nimerit bara porţii), Gaţcan… Milinceanu chiar a marcat, dar golul n-a fost validat pe motiv de offside. Iar în minutul 84 gazdele au putut da lovitura prin Daniel Brändle. Salvarea a venit din partea lui Cebanu. Astfel, Moldova a ratat victoria şi cu două puncte acumulate a rămas pe ultimul loc în grupa G.

Austria – Moldova 1-0 (0-0).
Sâmbătă. 5 septembrie 2015. Preliminariile ediţiei a 15-a a CE (grupa G).
Viena. Stadion: Ernst Happel. Spectatori: circa 48.500.
Austria: Robert Almer, Aleksandar Dragović, Christian Fuchs (cpt.), Marko Arnautović, David Alaba (90’+2 Stefan Ilsanker), Zlatko Junuzović, Martin Harnik (76’ Jacob Jantscher), Julian Baumgartlinger, Sebastian Prödl, Florian Klein, Marc Janko (84’ Rubin Okotie). Antrenor: Marcel Koller.
Moldova: Ilie Cebanu (Mordovia, cpt.), Igor Armaş (Kuban), Artur Patraş (Milsami), Iulian Erhan (Milsami), Victor Golovatenco (Sibir), Ion Jardan (Zimbru), Andrei Cojocari (Milsami), Eugeniu Cebotaru (Sibir) înloc. 79’ Radu Gânsari (Sheriff), Gheorghe Andronic (Milsami) înloc. 55’ Petru Racu (Milsami), Alexandru Dedov (ASA Târgu Mureş), Nicolae Milinceanu (Petrolul) înloc. 87’ Cătălin Carp (Steaua). Antrenor: Alexandru Curtianu.
A marcat: Junuzović (52’).
A arbitrat: Aleksandar Stavrev; asistenţi: Marjan Kirovski, Dejan Kostadinov; al 4-lea oficial: Nikola Karakolev; arbitri adiţionali: Dimitar Meckarovski, Dejan Jakimovski (toţi din Macedonia).
Observator: Ilkka Koho (Finlanda). Delegat: Kazimierz Oleszek (Polonia).
Cartonaşe galbene: Prödl (37’) / Cebotaru (25’), Cebanu (39’).
Luptă pentru balon Alaba şi Erhan, urmăriţi de Patraş
Moldova a suferit înfrângere în faţa liderului grupei, Austria. Gazdele au dominat meciul cap-coadă. Moldovenii au avut o singură ocazie. În minutul 71 şutul lui Nicolae Milinceanu a fost respins în corner de către poartul Robert Almer. În rest au atacat austriecii. Singurul gol a fost marcat în minutul 52. Ilie Cebanu a respins în faţă şutul lui David Alaba, iar primul l-a reluare a fost Zlatko Junuzović.

Moldova – Muntenegru 0-2 (0-1).
Marţi. 8 septembrie 2015. Preliminariile ediţiei a 15-a a CE (grupa G).
Chişinău. Stadion: Zimbru. Spectatori: 6.243.
Moldova: Ilie Cebanu (Mordovia), Igor Armaş (Kuban), Artur Patraş (Milsami) înloc. 71’ Radu Gânsari (Sheriff), Iulian Erhan (Milsami), Victor Golovatenco (Sibir), Ion Jardan (Zimbru), Andrei Cojocari (Milsami), Alexandru Gaţcan (FC Rostov, cpt.), Eugeniu Cebotaru (Sibir) înloc. 36’ Petru Racu (Milsami), Alexandru Dedov (ASA Târgu Mureş), Nicolae Milinceanu (Petrolul). Antrenor: Alexandru Curtianu.
Muntenegru: Vukašin Poleksić, Nikola Vukčević, Marko Baša, Žarko Tomašević, Stevan Jovetić (cpt.) (88’ Mladen Kašćelan), Dejan Damjanović (46’ Stefan Mugoša), Fatos Bećiraj, Stefan Savić, Vladimir Boljević, Marko Simić, Adam Marušić (69’ Staniša Mandić). Antrenor: Branko Brnović.
Au marcat: Savić (9’), Racu (65’ – autogol).
A arbitrat: Sébastien Delferiere; asistenţi: Yves De Neve, Rien Vanyzere; al 4-lea oficial: Jo De Weirdt; arbitri adiţionali: Jonathan Lardot, Erik Lambrechts (toţi din Belgia).
Observator: Patrick Kelly (Irlanda). Delegat: Wolf-Günter Wiesel (Germania).
Cartonaşe galbene: Gaţcan (45), Dedov (46), Golovatenco (61), Cojocari (89) / Baša (40), Savić (49), Vukčević (56).
Muntenegrenii sărbătoresc un nou gol în poarta Moldovei
Exact un an în urmă aceeste două echipe s-au întâlnit la Podgorica în meciul de debut din cadrul preliminariilor CE-2016. Atunci, ca şi în 2015, la Chişinău, meciul s-a încheiat cu scorul de 2-0 în favoarea muntenegrenilor. Oaspeţii au deschis scorul prin fundaşul Savić care a fructificat pasa căpitanului Jovetić. Imediat gazdele au irosit şansa egalării. Gaţcan a centrat de pe flancul drept, dar balonul şutat cu capul de Patraş a nimerit transversala porţii lui Poleksić. La mijlocul primei reprize o nouă ocazie a ratat Milinceanu. În partea a doua a jocului oaspeţii au fost mai aproape de a majora scorul decât gazdele de a egala. Ocazii au avut Marušić, Jovetić, respectiv Milinceanu. În minutul 65 soarta partidei a fost pecetluită când după şutul lui Bećiraj Racu a deviat balonul în propria poartă. A fost ultimul meci la cârma reprezentativei Moldovei a lui Alexandru Curtianu care în curând şi-a prezentat demisia.

Moldova – Rusia 1-2 (0-0).
Vineri. 9 octombrie 2015. Preliminariile ediţiei a 15-a a CE (grupa G).
Chişinău. Stadion: Zimbru. Spectatori: 10.244
Moldova: Alexei Coşelev (Sheriff), Igor Armaş (Kuban, cpt.), Ion Jardan (Zimbru), Eugeniu Cebotaru (Sibir), Vitalie Bordian (Helios), Alexandru Antoniuc (Milsami), Nicolae Milinceanu (Petrolul) înloc. 88’ Sergiu Istrati (Saxan), Dan Spătaru (Zimbru), Alexandru Onica (Zaria) înloc. 79’ Vladimir Ambros (Petrocub), Ştefan Burghiu (Zimbru), Cătălin Carp (Steaua) înloc. 70’ Alexandru Vremea (Zimbru). Antrenor: Ştefan Stoica.
Rusia: Igor Akinfeev, Igor Smolnikov (27’ Oleg Kuzmin), Serghei Ignaşevici, Aleksei Berezuţki, Pavel Mamaev, Igor Denisov, Aleksandr Kokorin, Roman Şirokov (cpt.) (76’ Denis Gluşakov), Oleg Şatov, Artiom Dziuba (88’ Fiodor Smolov), Dmitri Kombarov. Antrenor: Leonid Sluţki.
Au marcat: Cebotaru (85’) / Ignaşevici (58’), Dziuba (78’).
A arbitrat: Michael Koukoulakis; asistenţi: Alexandros Grevenis, Chrysoula Kourompylia; al 4-lea oficial: Christos Baltas; arbitri adiţionali: Athanasios Giachos, Andreas Pappas (toţi din Grecia).
Observator: Plarent Kotherja (Albania). Delegat: Rudolf Zavrl (Slovenia).
Cartonaşe galbene: Antoniuc (57’) / Kombarov (42’), Mamaev (75’).
Milinceanu luptă pentru balon cu A. Berezuţki
A fost meciul de debut al lui Ştefan Stoica pe banca tehnică a reprezentativei Moldovei. El a devenit al treilea (!) antrenor al naţionalei în preliminariile CE-2016. Din lotul nostru au lipsit cinci jucători de bază: Epureanu, Ioniţă şi Dedov (accidentaţi), Gaţcan şi Golovatenco (penalizaţi). Prima repriză a fost una echilibrată cu o singură ocazie periculoasă (a lui Kokorin) la poarta debutantului Alexei Coşelev. Oaspeţii au marcat două goluri în partea a doua a meciului după faze fixe. Cu cinci minute înainte de final Cebotaru a redus din diferenţă după un şut precis cu capul. Astfel, în toate cele cinci meciuri de pe teren propriu din preliminariile CE-2016 Moldova a suferit înfrângeri.

Suedia – Moldova 2-0 (1-0).
Luni. 12 octombrie 2015. Preliminariile ediţiei a 15-a a CE (grupa G).
Solna. Stadion: Friends Arena. Spectatori: 25.351.
Suedia: Andreas Isaksson, Mikael Lustig (83’ Anton Tinnerholm), Mikael Antonsson, Andreas Granqvist, Martin Olsson, Oscar Lewicki, Sebastian Larsson, Kim Källström (57’ Gustav Svensson), Zlatan Ibrahimović (cpt.) (57’ Ola Toivonen), John Guidetti, Erkan Zengin. Antrenor: Erik Hamrén.
Moldova: Ilie Cebanu (Mordovia), Iulian Erhan (Milsami) înloc. 63’ Igor Armaş (Kuban), Victor Golovatenco (Sibir), Ion Jardan (Zimbru) înloc. 80’ Dan Spătaru (Zimbru), Eugeniu Cebotaru (Sibir, cpt.), Vitalie Bordian (Helios), Ştefan Burghiu (Zimbru), Artur Patraş (Milsami) înloc. 61’ Alexandru Antoniuc (Milsami), Sergiu Istrati (Saxan), Alexandru Vremea (Zimbru), Maxim Potârniche (Sheriff). Antrenor: Ştefan Stoica.
Au marcat: Ibrahimović (23’), Zengin (47’).
A arbitrat: Luca Banti; asistenţi: Alessandro Giallatini, Filippo Meli; al 4-lea oficial: Gianluca Vuoto; arbitri adiţionali: Davide Massa, Daniele Doveri (toţi din Italia).
Observator: Levan Paniaşvili (Georgia). Delegat: Crawford Wilson (Irlanda de Nord).
Zengin marchează al doilea gol în poarta Moldovei
În ultimul meci al preliminariilor CE-2016 Republica Moldova a suferit o nouă înfrângere. Deja în primele 10 minute suedezii au ratat două ocazii de a deschide scorul prin Guidetti (şut în bară) şi Ibrahimović. Căpitanul gazdelor a reuşit să marcheze în minutul 23. După o pasă excelentă a lui Lustig Ibra l-a driblat pe Cebanu şi a trimis balonul în poartă. Imediat după pauză Zengin a dublat avantajul gazdelor trimiţând balonul cu o scăriţă peste portarul moldovean. După golul marcat suedezii s-au liniştit şi nu au mai forţat. Ai noştri pe tot parcursul meciului au avut un singur (!) şut spre poartă în minutul 74. Astfel, Suedia a ocupat locul trei în grupă (18 puncte) şi s-a calificat la turneul final din Franţa după ce a susţinut meciurile de baraj în compania selecţionatei Danemarcei. Austria (28 puncte) şi Rusia (20 puncte) s-au calificat direct. Moldova cu 2 puncte acumulate în 10 partide a ocupat ultimul loc grupă, fiind întrecută şi de Muntenegru (11 puncte) şi Liechtenstein (5 puncte).

Azerbaidjan – Moldova 2-1 (1-1).
Marţi. 17 noiembrie 2015. Amical.
Baku. Stadion: Bakî Olimpiya. Spectatori: circa 10.000.
Azerbaidjan: Salahat Agayev (46’ Agil Mammedov), Gara Garayev, Pavel Pashaev (69’ Urfan Abbasov), Maksim Medvedev, Badavi Hüseynov, Rahman Hagiyev (63’ Elshan Rzazade), Elvin Nasreddin oğlu Mammedov (76’ Rashad Eyyubov), Ruslan Gurbanov (46’ Agabala Ramazanov), Rahid Amirguliyev (cpt.), Arif Dashdamirov (90’+1 Tarlan Guliyev), Afran Ismaylov. Antrenor: Robert Prosinečki.
Moldova: Ilie Cebanu (Mordovia), Igor Armaş (Kuban, cpt.), Cătălin Carp (Steaua), Victor Golovatenco (Sibir), Ion Jardan (Zimbru), Andrei Cojocari (Milsami) înloc. 68’ Sergiu Istrati (Saxan), Alexandru Antoniuc (Milsami) înloc. 73’ Alexandru Maxim (Speranţa), Alexandru Dedov (ASA Târgu Mureş), Vitalie Bordian (Helios), Alexandru Onica (Zaria), Maxim Potârniche (Sheriff) înloc. 87’ Eugeniu Cociuc (Dacia). Antrenor: Ştefan Stoica.
Au marcat: Carp (32’ – autogol), Ramazanov (50’) / Antoniuc (44’).
A arbitrat: Laşa Silagava; asistenţi: Zaza Pipiia, David Cigoghidze (toţi din Georgia); al 4-lea oficial: Rauf Jabbarov (Azerbaidjan).
Observator: Vusal Aliyev (Azerbaidjan). Delegat: Ramiz Mustafayev (Azerbaidjan).
Cartonaşe galbene: Ramazanov (81’) / Onica (34’), Carp (70’), Dedov (75’), Golovatenco (76’), Cociuc (90’).
Lupta pentru balon dintre Carp şi Amirguliyev
este urmărită de Bordian
Ultimul meci din 2015 a adus o nouă dezamăgire suporterilor moldoveni. Din lotul ambelor echipe au lipsit câţiva jucători, fapt ce a ştirbit din calitatea jocului. Gazdele au dominat în prima repriză, reuşind să dechidă scorul în minutul 32. Balonul centrat de Mammedov a fost trimis în propria poartă de Carp. În penultimul minut al primei părţi a jocului Antoniuc a profitat de o greşeală în centrul apărării azere şi a egalat. Golul victoriei a fost marcat de Ramazanov, după o pasă a căpitanului Amirguliyev. După cum a recunoscut Igor Armaş: „Victoria a fost obţinută de echipa care a dorit mai mult acest lucru”. A fost ultimul meci al lui Ştefan Stoica l-a timona naţionalei Moldovei. Conducerea FMF a hotărât să nu-i prelungescă contractul. În 2016 la cârma reprezentativei din nou îl vom vedea pe Igor Dobrovolski.